9 iš 10 Norvegijoje parduodamų automobilių yra elektriniai arba hibridiniai

9 iš 10 Norvegijoje parduodamų automobilių yra elektriniai arba hibridiniai

9 iš 10 Norvegijoje parduodamų automobilių yra elektriniai arba hibridiniai

Norvegija, siekdama palaipsniui atsisakyti iškastinį kurą naudojančių automobilių, pasiekė naują rekordą. 9 iš 10 naujų automobilių, parduotų rugsėjį, buvo elektriniai arba įkraunami hibridai, skelbia Norvegijos kelių eismo informacijos taryba (OFV). Iš visų iki šiol 2021 metais parduotų naujų lengvųjų automobilių mažiau nei 5 % yra varomi benzinu, šiek tiek mažesnis procentas naudoja dyzeliną.

Maždaug 8 iš 10 naujų keleivinių transporto priemonių buvo visiškai elektrinės, o pirmoje vietoje buvo „Tesla Model Y“. Visų elektromobilių pardavimas, palyginti su praėjusių metų rugsėju, išaugo maždaug 46 %.

Abu geriausiai parduodami modeliai buvo „Tesla Model Y“ ir „Tesla Model 3“. Trečioje vietoje buvo „Škoda Enyaq“, po to sekė „Toyota RAV 4“– vienintelis hibridas pirmajame pagal pardavimą dešimtuke.

Norvegija planuoja dar iki 2025 metų pereiti prie naujų automobilių, varomų ne iškastiniu kuru, pardavimo, o vyriausybė dosniai remia tokius planus mokesčių lengvatomis. Pavyzdžiui, elektromobiliams netaikomas 25 % pridėtinės vertės mokestis (PVM). Jie taip pat atleidžiami nuo aplinkos taršos mokesčių, kuriuos turi sumokėti dujinių ir dyzelinių transporto priemonių pirkėjai. Kitos paskaitos pereiti prie elektra varomo transporto priemonių apima daugybę su automobiliu susijusių mokesčių, kurie yra sumažinami arba iš viso jų nereikia mokėti – kelionių keltu metu ar automobilių stovėjimo aikštelėse. Ir įmonės gali gauti mokesčių lengvatą už kiekvieną elektromobilį savo parke.

Norvegijos automobilių federacija (NAF) neseniai buvo pranešusi, kad, jei tendencijos tęsis tokiu pačiu greičiu, Norvegija jau kitų metų balandį gali pamatyti paskutinį parduotą naują automobilį su vidaus degimo varikliu. Tačiau dabar NAF įspėja, kad greičiausiai to artimiausiu metu nepavyks pasiekti ir atkreipia dėmesį į tai, kad trūksta elektra varomų transporto priemonių pasiūlymo tokiuose segmentuose, kaip pikapai ir keturiais ratais varomos transporto priemonės.

Beje, teigiama, kad iš dalies elektrinių transporto priemonių pardavimo augimą Norvegijoje gali lemti ir susirūpinimas dėl galimų vyriausybės politikos pokyčių, ypač dėl PVM atleidimo.

Sparčiai augant elektromobilių pardavimui, šiemet politinių diskusijų tema buvo PVM lengvatos ateitis, nes įstatymų leidėjai ieško būdų, kaip padidinti pajamas ir kartu remti atsisakymą nuo iškastinio kuro.

Šaltinis: npr.org ir elv.lt.