Kas gali naudotis šia skaičiuokle?
Šis įrankis prieinamas visiems, norintiems gauti orientacinių įžvalgų apie šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą, susijusį su elektros energija, gaunama iš elektros tinklų (ne „žaliosios energijos“) ir saulės elektrinių („žalios energijos“), bei pagrindiniu skirtumus šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) išmetimo kiekio atžvilgiu, renkantis elektros energiją iš elektros tinklų ar saulės elektrinę, taip pat saulės elektrinės atsiperkamumą su APVA parama ir be jos.
ŠESD emisijos ir atsiperkamumas vertinami pagal elektros energijos mėnesines sąnaudas. Įrankis nevertina išlaidų, patiriamų dėl saulės elektrinės techninės priežiūros, papildomų mokesčių už perteklinės elektros pasaugojimą, aptarnavimą, bei ŠESD emisijų, susidarančių dėl saulės elektrinės gamybos proceso ir utilizavimo.
Šis įrankis skirtas apytiksliai įvertinti susidarančias šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas bei saulės elektrinės atsiperkamumo laikotarpį. Skaičiavimuose neatsižvelgiama į visas aplinkybes (pavyzdžiui, per didelį ar per mažą saulės elektrinės galingumą pagal poreikius, saulės elektrinės įrengimo vietą, gaunamos saulės kiekį ir pan.), kurios gali turėti įtakos elektros energijos generuojamam kiekiui, patiriamoms išlaidoms papildomai elektros energijai gauti tamsiuoju metų laikotarpiu ir pan.
Kas yra šiltnamio efektą sukeliančios dujos (ŠESD) ir CO2 ekvivalentas?
Šiltnamio efektą sukeliančios dujos (ŠESD) – atmosferoje esančios dujos, kurios sulaiko šilumą. Žmogaus veikla prisideda prie ŠESD kaupimosi, taip šiltnamio efektas sustiprėja ir pradeda keistis klimatas. Labiausiai žinomos ŠESD yra anglies dioksidas (CO2). Tačiau yra ir kitų, tai – metanas (CH4), azoto suboksidas (N2O). ŠESD taip pat vadinamos fluorintos šiltnamio efektą sukeliančios dujos – hidrofluorangliavandeniliai, perfluorangliavandeniliai, sieros heksafluoridas, azoto trifluoridas. Visos ŠESD planetos atšilimą veikia skirtingai, todėl, kad skaičiavimai būtų teisingiausi, skirtingų ŠESD emisijų bendras poveikis yra pateikiamas CO2 ekvivalentu, kuris atspindi jų skirtingą visuotinio atšilimo potencialą.
Žalios ir ne žalios energijos paaiškinimas:
Iš elektros tinklų galima pirkti „žaliąją“ ir „ne žaliąją“ energiją, tačiau šioje skaičiuoklėje lyginama „ne žalia“ energija iš elektros tinklų ir saulės elektrinės generuojama „žalioji energija“.
Žalioji energija yra energija, gaunama iš atsinaujinančių, švarių gamtos išteklių, pavyzdžiui, saulės, vėjo, vandens ir kt.
Ne žalia energija gaunama iš neatsinaujinančių išteklių, pavyzdžiui, iškastinio kuro, tokio kaip anglis, nafta, dujos, kurie yra riboti ir daro didelį poveikį klimato kaitai, oro taršai ir pan.
Kodėl svarbu mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas?
Remiantis https://climate.ec.europa.eu/, duomenimis 2011–2020 m. buvo šilčiausias užregistruotas dešimtmetis, o dėl žmogaus veiklos pasaulio klimatas šiuo metu sušyla 0,2 °C per dešimtmetį. Temperatūros didėjimas siejamas su dideliu neigiamu poveikiu gamtinei aplinkai ir žmonių sveikatai bei gerovei, įskaitant riziką, kad prasidės pavojingi ir galbūt katastrofiniai pasaulio aplinkos pokyčiai. Todėl tarptautiniais susitarimais yra pripažinta dėti pastangas, kad temperatūra pasaulyje nekiltų daugiau kaip 1,5 °C. Siekiant įgyvendinti šio susitarimo nuostatas, visos šalys ir kiekviena atskirai, turi riboti ir teisiškai reglamentuoti didžiausią CO2 kiekį sukeliančias veiklas – transportą, pramonę ir žemės ūkio gamybą. Pagrindinis šiuos tarptautinius susitarimus vienijantis dokumentas – 1994 m. įsigaliojusi Jungtinių Tautų Bendrosios klimato kaitos konvencija (UNFCCC) – tarptautinė sutartis, kuria siekiama, kad šiltnamio dujų kiekis atmosferoje būtų stabilizuotas klimato kaitos nesukeliančiame lygyje.
2015 m. Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijos (kurioje dalyvauja ir Lietuva) metu Paryžiuje buvo pasiektas 195 pasaulio šalių susitarimas, padėsiantis stabdyti pasaulinį klimato atšilimą. Konferencijoje iškeltas tikslas, kad globali temperatūra kiltų mažiau nei 2 laipsniais bei numatyta dėti pastangas, kad šiltėjimas neviršytų 1,5 laipsnio. Siekiant šių tikslų, šiltnamio dujų išmetimas iki amžiaus vidurio turėtų būti sumažintas 40-70 proc. Šiems tikslams pasiekti tiek kitos šalys, tiek ES yra numačiusios žingsnius elgsenos pakeitimams daugelyje ŠESD emisijas generuojančių sričių.
Kuo galiu prisidėti aš prie mažesnio šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio?
Remiantis klimato kaitos padarinius nagrinėjančiais šaltiniais, didžiausią įtaką atlieka žmogaus veiklos sąlygotos ŠESD emisijų didėjimas, kuris stiprina šiltnamio efektą bei spartina visuotinį atšilimą. ŠESD išskyrimą sukelia iškastinio kuro naudojimas, miškų kirtimas, gyvulininkystės bei susijusių veiklų vystymas, taip vis labiau veikiant klimatą ir temperatūrą Žemėje.
Visuomenėje (versle, buityje) paskutiniais dešimtmečiais stebimas augantis vartojimas, kuris skatina neigiamus klimato kaitos reiškinius bei augantį ŠESD išsiskyrimą. Siekiant mažinti augančio vartojimo pasekmes klimatui, skatinami racionalūs taršos mažinimo būdai: tausoti, perdirbti žaliavas, naudoti perdirbtas žaliavas; atsisakyti, riboti veiklą taršiuose sektoriuose. Kiekvienas asmuo gali prisidėti, pavyzdžiui, rinkdamasis elektra, o ne benzinu ar dyzelinu varomą automobilį, rūšiuodamas atliekas, rinkdamasis žaliąją energiją, įsirengdamas saulės elektrinę, ilgiau naudodamas daiktus ir kitaip prisidėdamas prie tvaraus gyvenimo būdo ir žiedinės ekonomikos puoselėjimo.
Bendrieji skaičiavimo principai ir duomenų šaltiniai
Šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos apskaičiuotos remiantis Šiltnamio efektą sukeliančių dujų protokolo (angl. Greenhouse gas protocol, GHG protocol) reikalavimais.
Duomenys apie elektros energijos sąnaudas padauginti iš standartinių ŠESD emisijų faktorių. Galutinis rezultatas pateikiamas kg CO2 ekvivalento (kg CO2 ekv.).
ŠESD emisijų faktorių šaltinis elektros energijai: European Residual Mixes 2023 Association of Issuing Bodies
Ši skaičiuoklė yra Visuomenės informavimo ir poveikio klimato kaitai projekto dalis. Projektas finansuojamas Klimato kaitos programos, kurią administruoja Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra, lėšomis.