Elektromobilių proveržiui Lietuvoje skatinti – 50 mln. eurų

Elektromobilių proveržiui Lietuvoje skatinti – 50 mln. eurų

Elektromobilių proveržiui Lietuvoje skatinti – 50 mln. eurų

Nuo birželio 2 d. startuoja kvietimas fiziniams ir juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensacijoms už įsigytus elektromobilius gauti. Tam iš Modernizavimo fondo iki 2026 m. skirta 50 mln. eurų. Tai elektromobilių skaičių Lietuvoje padidins beveik 3 kartus, rašoma Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) tinklapyje.

„Nenutrūkstamas finansavimas net keletui metų į priekį užtikrins nuoseklų elektromobilių skaičiaus augimą Lietuvoje. Investavus Modernizavimo fondo lėšas Lietuvoje papildomai bus įsigyta apie 14 tūkst. elektromobilių. Tikimės, kad šia finansine paskata tvaresniam transportui įsigyti ir toliau aktyviai naudosis ne tik gyventojai, bet ir vis daugiau įmonių“, – sako APVA Modernizavimo fondo projektų grupės vadovė Agnė Markauskienė.

Lietuva pirmauja tarp Baltijos valstybių net tik tuo, kad jau trečius metus iš eilės tęsia finansines paskatos priemones įsigyjantiems elektromobilius, bet taip pat pagal įregistruotų elektromobilių skaičių ir gyventojų planus persėsti prie elektromobilių vairo. Europos investicijų banko apklausos apie klimato kaitą rezultatai, paskelbti 2022 m. pradžioje, rodo, kad net 32 proc. lietuvių rinktųsi elektrinį automobilį (Latvių – 22 proc., estų – 18 proc.).

Gyventojams už įsigytus elektromobilius numatyta skirti 35 mln. eurų. Tikimasi, kad tai leis elektromobilių skaičių Lietuvoje padidinti apie 10 000. Pateikusiam prašymą pareiškėjui bus skiriama 2,5 tūkst. eurų išmoka už įsigytą naudotą (ne senesnį kaip 4 metų) elektromobilį arba 5 tūkst. eurų kompensacija – už naują (iki 6 mėn.).

Juridiniams asmenims už įsigytus elektromobilius iš viso numatyta skirti 15  mln. eurų. Jų pakaks finansuoti 3 750  elektromobilių. Įmonei ar fiziniam asmeniui, kuris įsigis elektromobilį ūkinei/komercinei veiklai bus skiriama 4 tūkst. eurų išmoka už įsigytą naują (iki 6 mėn.) elektromobilį.

Iki šiol kompensacinės išmokos už įsigytus elektromobilius buvo skirtos daugiau kaip 2500 gyventojų. Dar apie 1000 elektromobilių įsigijo juridiniai asmenys. Š. m. gegužės 1 d. duomenimis Lietuvoje iš viso registruota 5783 vnt. grynųjų elektromobilių.