Laikas Norvegijai apmokestinti prabangius elektromobilius, sako TVF

Laikas Norvegijai apmokestinti prabangius elektromobilius, sako TVF

Laikas Norvegijai apmokestinti prabangius elektromobilius, sako TVF

Norvegija turėtų pradėti apmokestinti aukštos klasės elektromobilius ir tokiu būdu sumažintų bendras išlaidas dosnioms paskatoms, kurias skiria perkantiems elektrines transporto priemones, sako Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ekonomistai.

Jei tai būtų įgyvendinta, Norvegijoje mokesčiais būtų apmokestinti prabangūs elektromobiliai tokių gamintojų, kaip „Porsche“, „Jaguar“ ir „Mercedes-Benz“, taip pat aukščiausios klasės „Tesla“ ir „Audi“ modeliai.

Siekdama tapti pirmąja valstybe, nutraukusia benzininių ir dyzelinių automobilių pardavimą iki 2025 metų, nafta turtinga Norvegija atleidžia visas elektra varomas transporto priemones nuo vidaus degimo varikliams taikomų mokesčių.

Dėl to 54 proc. visų pernai Norvegijoje parduotų naujų automobilių buvo varomi tik baterijomis ir tai yra pasaulio rekordas. Palyginimui: ši dalis 2019 metais siekė 42 proc. ir tik 1 proc. prieš dešimtmetį.

Tačiau tokia politika kainuoja dideles išlaidas, kurios, valdančiosios centro dešiniųjų koalicijos vertinimu, praėjusiais metais valstybės pajamas sumažino 19,2 mlrd. Norvegijos kronų (2,32 mlrd. USD) arba vidutiniškai 250 tūkst. kronų (24,57 tūkst. eurų) už kiekvieną parduotą naują elektromobilį.

„Norvegija galėtų pagerinti mokesčių lengvatų taikymą, kad padidintų jų poveikį aplinkai“, – tikina TVF.

Vienas iš tikslinių pokyčių galėtų būti siūlymas mokėti subsidijas tiems, kurie faktiškai atsisako benzininių ir dyzelinių automobilių ir juos pakeičia į elektromobilius. TVF ekonomistų nuomone, Norvegija taip pat turėtų apsvarstyti galimybę padidinti mokesčius už teršiančius automobilius.

Palaikant tikslą iki 2025 metų parduoti tik elektrinius automobilius, Norvegijos leiboristai ir kitos kairiosios centro partijos nori pradėti taikyti pardavimo mokesčius tiems automobiliams, kurių savikaina viršija 600 tūkst. kronų.

Palyginimui, pigiausias elektrinio „Porsche“ modelis kainuoja 758 tūkst. Norvegijos kronų, o geriausio modelio kaina prasideda nuo 1,7 mln. kronų, skelbiama automobilių gamintojo svetainėje.

Šaltinis: „Reuters“, elv.lt