Numatoma į PVM apskaitą leisti įskaičiuoti PVM perkant elektromobilius

Numatoma į PVM apskaitą leisti įskaičiuoti PVM perkant elektromobilius

Numatoma į PVM apskaitą leisti įskaičiuoti PVM perkant elektromobilius

Seimas po svarstymo pritarė Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisoms, kuriomis numatoma leisti atskaityti pirkimo ar importo PVM už įsigyjamus M1 klasės elektromobilius, jeigu jo vertė neviršija 50 000 eurų (įskaitant PVM), rašoma pranešimas žiniasklaidai.

Vieno iš šių pakeitimų iniciatorių Seimo nario Andriaus Bagdono nuomone, dabartinis automobilių pridėtinės vertės mokesčio apskaitos reguliavimas neatitinka mūsų regiono realijų.

„Estijoje, Latvijoje įmonės, perkančios visus automobilius, gali PVM įskaityti į apskaitą, tuo tarpu Lietuvoje 2022 m. įsigaliojo pataisa, draudžianti įtraukti į apskaitą lengvuosius automobilius, kuriuos įsigyja įmonės“, − tvirtino parlamentaras. Kaip pažymi iniciatoriai, suteikiant galimybę verslo įmonėms įsigyjant M1 klasės elektromobilį PVM įtraukti į apskaitą, daugiau įmonių turėtų paskatą pereiti prie elektrinio transporto.

Pasak Biudžeto finansų komiteto pirmininko Mykolo Majausko, elektra varomų lengvųjų transporto priemonių parkas per pastaruosius kelerius metus išaugo maždaug 8 kartus ir šiuo metu sudaro apie 5 tūkst. automobilių.

„Vis tik tai sudaro tik 0,3 proc. viso automobilių parko. Praėjusiais metais buvo įsigyta 1 tūkst. naujų ir maždaug 1 tūkst. naudotų elektra varomų automobilių, iš jų juridiniai asmenys įsigijo tik 870“, − atkreipė dėmesį parlamentaras.

Pasak Seimo komiteto vadovo, vidutinė įsigytų automobilių vertė siekė 36 tūkst. eurų ir absoliuti dauguma, net 88 proc., buvo iki 50 tūkst. eurų vertės.

„Jau šiuo metu trečdalis įmonių, įsigijusių elektra varomus automobilius, gali taikyti PVM atskaitą, tačiau tai gali daryti tada, kai jų ekonominė veikla yra tiesiogiai susijusi su automobiliais: perpardavimas, nuomojimas, transportavimas, keleivių pervežimas“, − sakė M. Majauskas.

Tačiau, pasak politiko, jei Seimas šiai pataisai pritartų, tada galimybe pasinaudoti galėtų ir daugiau įmonių, kurios įsigyja ir naudoja transporto priemones bendrovės poreikiams.

„Vyriausybės nuomone, tokia paskata kainuotų apie 2 mln. eurų valstybės biudžeto netekimų. Šis skaičius, tikėtina, augtų plečiantis elektromobilių infrastruktūrai ir vis daugiau įmonių mažinant savo veiklos priklausomybę nuo iškastinio kuro“, − svarstymo metu Seimo posėdyje tvirtino Biudžeto finansų komiteto pirmininkas.

Po svarstymo už šias naujas Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo nuostatas (projektas Nr. XIVP-516(2) balsavo 76 Seimo nariai, prieš – 11, susilaikė 35 parlamentarai. Tam, kad jos būtų priimtos, Seimas turės balsuoti dar kartą.