Tyrimas: per artimiausius trejus metus persėsti prie elektromobilio vairo planuoja 20 proc. lietuvių

Tyrimas: per artimiausius trejus metus persėsti prie elektromobilio vairo planuoja 20 proc. lietuvių

Tyrimas: per artimiausius trejus metus persėsti prie elektromobilio vairo planuoja 20 proc. lietuvių

Lietuviai vis aktyviau palaiko tvarumo idėjas ir siekia patys prisidėti prie poveikio aplinkai mažinimo. Tai rodo ir augantis šalies gyventojų palankumas elektromobiliams. Kaip atskleidė „Citadele“ banko iniciatyva tyrimų bendrovės „Norstat“ atliktas tyrimas, per artimiausius trejus metus elektromobilį planuoja įsigyti 20 proc. lietuvių – dvigubai daugiau nei pernai. Per artimiausią dešimtmetį persėsti prie elektromobilio vairo ketina kas antras šalies gyventojas.

Be to, ketvirtadalis lietuvių, nors patys elektromobilio įsigyti neplanuoja, palaiko platesnį tokių transporto priemonių naudojimą. Tik dešimtadalis apklausos dalyvių teigė niekuomet neplanuojantys įsigyti elektromobilio, nes jiems priimtinesnės transporto priemonės su vidaus degimo varikliais.

Jau artimiausiu metu įsigyti elektromobilį dažniausiai planuoja 30–39 ir 40–49 metų Lietuvos gyventojai. Atitinkamai 29 proc. ir 28 proc. jų svarsto elektromobilį pirkti per artimiausius trejus metus. Kol kas elektromobiliai Lietuvoje sulaukia didesnio vyrų palaikymo – 24 proc. jų svarsto elektromobilį įsigyti iki 2024 metų. Tokių pat planų turi 17 proc. moterų.

„Kaip ir kitose Vakarų visuomenėse, Lietuvoje sparčiai populiarėja tvarumo ir ekologijos idėjos, kurios turi vis daugiau įtakos gyventojų pasirinkimams daugelyje sričių, įskaitant transportą. Tai išties pozityvi tendencija, nes mažinti transporto sukeliamą CO2 emisiją yra vienas svarbiausių uždavinių kovojant su klimato kaita“, – pranešime spaudai sako „Citadele“ banko Verslo ir mažmeninės bankininkystės vadovas Darius Burdaitis.

Tiesa, kaip rodo tyrimo rezultatai, svarstyti apie elektromobilio įsigijimą lietuvius skatina ne tik siekis mažinti savo poveikį aplinkai, bet ir finansinės paskatos bei elektromobilių vairuotojams suteikiamos privilegijos. 51 proc. tyrime dalyvavusių gyventojų teigė, kad įsigyti elektromobilį juos labiausiai motyvuoja būtent valstybės subsidijos ir kitokia finansinė parama.

43 proc. gyventojų labiausiai elektromobilį įsigyti motyvuojančiu veiksniu įvardijo tokias paskatas kaip mokesčių lengvatos, galimybė nemokamai statyti transporto priemonę mokamose stovėjimo vietose ar važiuoti viešajam transportui skirta eismo juosta. Panašiai tiek (42 proc.) respondentų svarstyti apie elektromobilio įsigijimą skatina mažesnės tokios transporto priemonės eksploatacijos sąnaudos.

Beveik trečdaliui (30 proc.) gyventojų svarbu tai, kad elektromobilį galima įkrauti namuose. 28 proc. paminėjo plečiamą elektromobilių įkrovimo stotelių infrastruktūrą, o 27 proc. – galimybę prisidėti prie CO2 emisijos mažinimo.

„Finansiniai aspektai taip pat yra labai svarbūs gyventojams priimant sprendimą dėl automobilio. Gyventojai, galėdami elektromobilius įsigyti palankiomis finansinėmis sąlygomis, yra labiau suinteresuoti persėsti prie aplinkai draugiškesnių transporto priemonių vairo. Dėl to siekdami paskatinti gyventojus tai padaryti siūlome elektromobilius išsimokėtinai įsigyti be pradinės įmokos ir su itin patraukliomis palūkanomis“, – sako „Citadele“ banko atstovas.

Įsigyjant elektromobilį galima gauti ir valstybės kompensaciją. Tam iki gruodžio 31 d. arba iki tol, kol baigsis kompensacijoms numatytos lėšos, fiziniai asmenys turi pateikti prašymą per Aplinkos projektų valdymo informacinę sistemą (APVIS). Įsigijus naudotą elektromobilį galima gauti 2,5 tūkst. eurų, o už naują elektromobilį – 5 tūkst. eurų kompensaciją. Papildoma tūkstančio eurų kompensacija suteikiama už tinkamai sunaikintą seną transporto priemonę.

Valstybės įmonės „Regitra“ duomenimis, šių metų liepą Lietuvoje buvo beveik 3 300 užregistruotų grynųjų elektromobilių – 81 proc. daugiau nei tuo pačiu metu pernai. Iš išorės įkraunamų hibridinių automobilių skaičius per tą patį laikotarpį išaugo 63 proc. ir siekė daugiau kaip 2 500.

Lietuvos gyventojų apklausą „Citadele“ banko iniciatyva tyrimų bendrovė „Norstat“ atliko šių metų liepą. Tyrimo metu buvo apklausta daugiau kaip 1 000 įvairaus amžiaus Lietuvos gyventojų.